Viete, ako vyzerá rozdelenie energetických tried rodinných domov?

Viete, ako vyzerá rozdelenie energetických tried rodinných domov?

Začínate si pomaličky plánovať rodinný dom? Hovorí sa, že v súčasnosti je praktickejšie postaviť nový dom ako rekonštruovať ten starý. Pri novostavbách si ale musíte dávať pozor najmä na súčasne energetické štandardy. Aké energetické triedy rodinných domov poznáme?

Nízkoenergetické domy

Tento typ rodinných domov je vo svete známy už pár desaťročí. Presne preto sa môžu nazývať klasickými domami, ktoré majú nízke prevádzkové náklady.

Nízkoenergetický dom spotrebuje oproti bežnému domu o približne polovicu menej energie. Niekedy môže ísť aj o dve tretiny. Do tohto typu domu je potrebné zainvestovať o čosi viac peňazí, pri správnom postupe dokážete mať náklady na výstavbu ako na klasickom dome, k čomu treba mať potrebné skúsenosti v obore. Plusom je, že v budúcnosti ušetríte na paušálnych výdavkoch.

Vyššie výdavky sa budú týkať najmä:

 • strechy,
 • zateplenia obvodových múrov,
 • okien,
 • izolácií, ktoré majú vysoký tepelný odpor,
 • stavebných konštrukcií, ktoré zabránia unikaniu tepla.
 • vzduchotesnosti stavby
 • odstráneniu tepelných mostov

TIP Pri nízkoenergetickom dome myslite aj na metódu vykurovania či ohrevu teplej vody. Dôležité je nízkoteplotné vykurovanie podlahovým kúrením

Pasívny dom

Označuje sa aj ako dom s najnižšou možnou spotrebou energií. Väčšinou je drahší približne o 10 % ako klasický nízkoenergetický dom. Najdrahšou položkou pri jeho výstavbe je skutočnosť, že sa musí postaviť celý naraz. Iba vtedy bude jeho funkcionalita adekvátna.

Neraz sa stáva, že ľudia chcú pri vyšších výdavkoch odložiť rekuperáciu. Pasívny dom musí byť ale perfektne utesnený. Nesprávne rozhodnutie by mohlo spustiť lavínu komplikácií.

K dispozícii sú murované pasívne domy, pri ktorých platí, že počiatočná investícia bude nasmerovaná do kvalitného stavebného projektu. Ideálnym riešením je murovaný pasívny dom, ktorý pri momentálnej zvyšujúcej sa cene dreva a materiálov, sa oplatí viac ako montovaný dom.

Pasívne domy ročne spotrebujú menej energie ako 15 kWh/m2 úžitkovej plochy. Na základe platnej legislatívy musia byť vzduchotesné a spĺňať mnoho iných nadštandardných riešení.


Zdroj:
murovany-dom.sk

Od nulového až k aktívnemu domu

Nulové domy na svoj chod ročne spotrebujú minimálne množstvá energie, a to do 5 kWh/m2 úžitkovej plochy. Samotná výstavba je finančne náročná. Základom nulového a aktívneho domu je murovaný pasívny dom. Okrem toho si nulové domy žiadajú vhodné podmienky. Z toho dôvodu sú na našom území raritou.

Pasívny dom má veľký potenciál. Jeho majitelia disponujú energetickým certifikátom, ktorý mu ukazuje, kam sa budú uberať jeho úvahy o dome aj do prípadných investícií.

Transformácia pasívneho domu na nulový a potom na aktívny, ktorý zvládne dodávať energiu do verejnej siete a pre vlastnú potrebu, je skvelou ideou, na ktorú si treba vybrať správnu firmu.

Vedeli ste, že…

… na základe požiadaviek Európskej únie, ktoré u nás platia od roku 2016, sa na Slovensku nesmú stavať žiadne iné novostavby okrem energeticky úsporných? Primárnym cieľom je zmeniť myslenie každého potenciálneho staviteľa, aby pri budovaní rodinného domu prihliadal na ekológiu a budúcnosť. Znamená to, že všetky rodinné domy musia mať energetický štítok. Ide o certifikát s presným vyčíslením primárnej energie.

Ostrovné domy

Ostrovné domy, ktoré sa nazývajú aj sebestačnými, sú v skutočnosti vylepšené pasívne no rozdiel medzi nimi tkvie v tom, že ostrovný dom nie je napojený na inžinierske siete a funguje sebestačná.

Dôležité sú aj prvky pasívnej ventilácie, energie z obnoviteľných zdrojov, hromadenia vody či úsporného vykurovania.

Nižšia spotreba energie je zabezpečená vďaka:

 • skleneným plochám, ktoré sú orientované na juh,
 • vzduchotesnosti,
 • nútenému vetraniu s rekuperáciou,
 • regulačnému systému, ktorý využíva tepelné zisky.
 • fotovoltaiky
 • čističke odpadových vôd (prírodnej alebo štandardnej)
 • vlastnej studne


Zdroj: murovany-dom.sk

Zhrnutie

Najdôležitejším aspektom pri výstavbe nových rodinných domov je ich dopad na životné prostredie. Platí, že menšie vykurovanie je priamo úmerné nižšiemu množstvu produkovaných emisií a prispieva k čistejšiemu vzduchu.

Stavať nízkoenergetické a pasívne murované domy s nízkou spotrebou energií  sa oplatí, je to lacnejšie ako celý život platiť vysoké účty za elektrinu.

Nezabudnite si prečítať

Adresa

Grösslingova 4, 811 09 Bratislava

Tel. kontakt

+421 948 959 009

E-mail kontakt

info@murovany-dom.sk