Aké domy sa stavajú alebo: Prehľadná definícia stavieb!

Aké domy sa stavajú alebo: Prehľadná definícia stavieb!

Kto by nechcel novostavbu podľa vlastných predstáv? Dnes je všetko možné a za lepšiu cenu ako byt, kedy aj vy môžete mať svoj jedinečný domov snov. Dom na kľúč viete získať ľahšie, ako sa možno sami domnievate. Na trhu sa stále viac skloňuje veľké množstvo, pre laika neznámych, termínov rôznych typov domov. Prinášame vám prehľad najčastejších prototypov výstavieb, aby ste sa vo vašich rozhodnutiach vedeli lepšie orientovať.

1. Klasický dom (vysoká spotreba energie)

Ten nemusíme extra predstavovať, väčšina si hneď vybaví poschodový domček so šikmou strechou s podkrovím. Kotol umiestnený v pivnici, radiátory v každej izbe, komín – to všetko je pre nás stará, dobrá a známa klasika. Remeselná poctivá práca našich predchodcov – starých rodičov, rodičov ostáva, len ju v dnešnej dobe okoreňujeme lepšími modernými technológiami.

Kedy je pre vás klasický poschodový dom ako stvorený?

Dnes už vôbec! Domy sa stavajú s čo najmenšou spotrebou energie, čo potvrdzuje aj nariadenie EÚ, podľa ktorého od roku 2020 treba stavať domy s najlepšou energetickou triedou (ako keď si kúpite chladničku a práčku s energickou triedou A++ 😊

2. Nízkoenergetický a Ultranízkoenergetický dom (najčastejšie stavané)

Dom s nízkou spotrebou energie je dom, v ktorom sa ročne na zabezpečenie tepelnej pohody spotrebuje 15 až 50 kWh/m2 obývanej plochy. Výška spotreby energií je ovplyvnená celkovou vnútornou vybavenosťou, zohrievaním vody, kúrením atď. Okrem toho spotreba energie domu závisí najmä od materiálov použitých pri výstavbe (tepelná izolácia, okenné otvory) spôsobu vetrania a celkovým návrhom celého konceptu domu. Slnečné žiarenie preniká cez zasklené otvory (okná, dvere, zimné záhrady) a energia vo forme tepla sa tak akumuluje vo vnútri domu. Ultranízkoenergetický dom (20-30 kW/ m2 ročne)  je jeden z dvoch najobľúbenejších v tejto kategórii medzi bežným ľudom, a to pre jeho vlastnosti – pomer/cena/kvalita. Tu dostanete to, čo očakávate.

Máme pre vás presne to, čo hľadáte:

 • O 50 % menšia spotreba ako pri nízkoenergetickom dome
 • Domy v tejto kategórii si akumulujú svoje priestory – v lete chládok, v zime teplo
 • 100% prírodná izolácia na zateplenie rodinného domu, ktorá chráni dom aj cez leto pred prehrievaním
 • Chcete ušetriť na energiách

3. Pasívny dom – Dom číslo jeden

Tak, ako pri energetickom dome, tzv. pasívny dom je najčastejšie žiadaný. Nízka spotreba energie (do 15 kW/ m2 ročne) je prioritou číslo jeden v požiadavkách zákazníkov. Nečudo, ľudia chcú ušetriť a radšej peniaze zaplatia na začiatku samotnej výstavby, pretože dobre vedia, že počiatočná investícia je aj dlhodobá investícia.

Energeticky pasívny dom je energeticky úspornejší ako nízkoenergetický dom. V zime aj v lete poskytuje vysokú kvalitu regulácie teploty vnútorného prostredia a súčasne umožňuje výrazne znížiť spotrebu energie na vykurovanie a prevádzku vôbec. Nepotrebuje konvenčné vykurovanie či klimatizáciu a svojou úspornosťou šetrí aj prírodné zdroje. Podľa smernice EU sa od roku 2020 v celej Európskej únii ako i na Slovensku budú stavať len pasívne domy. Pasívne domy majú spotrebu energie za rok o 10x menšiu, ako klasické domy.

Čítajte a presvedčte sa sami o výhodách pasívnych domov:

 • 3x menšia spotreba energie na vykurovanie ako v nízkoenergetickom dome
 • Pasívny dom sa Vám zaplatí do 20 rokov sám
 • U nás dostanete aj Energetický certifikát

4. Nulový a aktívny dom (najúspornejšie domy)

Takzvaný nulový dom je dom s nulovou spotrebou energie, ktorý si vytvára si energiu sám. Základom nulového a aktívneho domu je pasívny dom. Ak sa vyrobí viac energie, ako spotrebuje samotný dom, hovoríme o aktívnom dome. Zvyčajne je vybavený pasívnym spätným získavaním tepla z odpadového vzduchu, ako aj solárnym technologickým systémom na výrobu teplej vody a elektrickej energie. Ako už isto tušíte, ak si dom dokáže sám vytvoriť energiu pre vlastnú (nemalú) spotrebu, výstavba nulového domu bude finančne nákladnejšia.

Prečo by ste si mali postaviť nulový či aktívny dom?

 • Chcete byť absolútne sebestačný vo výrobe vlastnej energie
 • Ak nastane všeobecný výpadok energie, vás sa to netýka
 • Chcete veľké okná situované na juh (presvetlený dom)
 • už viac platiť za energie

Neviete sa zorientovať v ponuke projektov rôznych výstavieb rodinných domov? Potrebujete poradiť, no obávate sa, že sa vám navýšia ďalšie poplatky? Poradíme vám zadarmo! Stačí, ak sa so svojimi otázkami obrátite na nás a všetky nejasnosti a požiadavky vyriešime spoločne. V prípade, že sa neviete rozhodnúť pre správny typ domu a jeho energetickú triedu, radi Vám poradíme tel:+421948959009 alebo vyplňte náš kontaktný formulár.

Zdroj: Wikipédia, murovanýdom.sk

Nezabudnite si prečítať

Adresa

Grösslingova 4, 811 09 Bratislava

Tel. kontakt

+421 948 959 009

E-mail kontakt

info@murovany-dom.sk