Ušetriť za energie? Pri nízkoenergetickom dome už žiadne zvýšené poplatky!

Ušetriť za energie? Pri nízkoenergetickom dome už žiadne zvýšené poplatky!

Nie len tak sa stále viac skloňuje termín nízkoenergetické domy alebo  ultranízkoenergetický murovaný dom. Už vo vyhláške EU nájdete: Treba stavať len najúspornejšie domy. Nechceme predsa ušetriť len na energiách vášho nového domova na kľúč. Chceme šetriť i životné prostredie, a to vďaka použitím prírodných, recyklovateľných materiálov.

Pre mnohých ľudí je kúpa alebo výstavba vlastného domu skutočne veľkým snom. Mať k dispozícii veľa priestoru a nemusieť platiť mesačné nájomné sú často najväčšou motiváciou pre výstavbu tohto typu domu.

Na čo sa však často zabúda pri kúpe bytu či staršieho domu: Okrem pôžičky, ktorú musia ľudia následne dlhé roky splácať, budú noví majitelia domu čeliť zvýšenému finančnému zaťaženiu v dôsledku vyšších nákladov na energiu. Nízkoenergetické domy sú tak revolúcia v šetrení na energiách.

Čo presne znamená nízkoenergetický dom?

Takáto nehnuteľnosť sa všeobecne považuje za nízkoenergetický dom, ak spotrebuje podstatne nižšie náklady na elektrinu a kúrenie ako v porovnaní s inými domami. V rôznych štátoch sa líšia jednotné a presné definície, do akej hodnoty W/m2 musí nízkoenergetický dom spĺňať.

Napríklad v Rakúsku sa dom považuje za nízkoenergetický, ak spotrebuje ročne menej ako 50 kw na meter štvorcový využiteľnej energie na vykurovanie. Na druhej strane, v Nemecku musí byť zaručené, že energetická spotreba sa zníži najmenej o 30% v porovnaní so zákonom povolenými hodnotami. U nás sa za Nízkoenergetický dom považuje do 50 W/m2. Murovany-dom.sk stavia ultranízkoenergetické domy so spotrebou od 20-30 W/m2 ročne.

Čo brať do úvahy pri stavbe nízkoenergetického domu?

  • Aby sa nakoniec dosiahla takáto energetická rovnováha, pri základnom plánovaní sa musí veľa zohľadniť. Preto by mal byť dom postavený na mieste, ktoré umožňuje čo najviac slnka z juhu. Najlepšie v oblasti, kde nefúka permanentný vietor a často sa nevytvára hmla.
  • Všeobecný návrh by mal byť čo najkompaktnejší. Je dôležité vzdať sa všetkých projekcií, kde ľahko uniká teplo.  Základom každého nízkoenergetického domu je trvalo optimálna tepelná izolácia, od vonkajšej steny cez strechu, až po suterén. Okná by mali byť trojito zasklené a musí sa tiež dbať na to, aby bol rám izolovaný vysokými teplotami. Je dôležité vyhnúť sa tepelným mostom.
  • Vo všeobecnosti by sa slnečné žiarenie malo využívať čo najoptimálnejšie. Z tohto dôvodu by sa obývacie izby mali umiestniť na juh a ostatné miestnosti na sever. Okná musia byť umiestnené tak, aby slnečné lúče priamo ,,nabíjali“ dom energiou prostredníctvom okenného skla. Teplo získate vetraním obytného priestoru s tzv. rekuperáciou, ktorá tiež šetrí náklady na vykurovanie.
  • Najekologickejšie vykurovacie systémy sú moderné vykurovacie systémy na drevo, napríklad na báze peliet. Preto sú inštalované najmä v nízkoenergetických domoch. Populárne sú tiež čiastočne solárne ohrievače miestnosti alebo vykurovanie tepelnými čerpadlami, ktorými dokážeme priestor chladiť a to za veľmi lacných prevádzkových nákladov v porovnaní s klímou.
  • Kvalitný, stavebný a prírodný materiál hrá tiež veľkú úlohu na konečnom výsledku poctivej práce našich nízkoenegretických murovaných domov, ktorá nielene chránia pred zimou ale aj pred prehriatím domu

5 dôvodov, prečo by ste sa mali rozhodnúť pre nízkoenergetický dom

  • Bezplatný projektTu ste na správnom mieste. Máte absolútnu voľnosť vo výbere pasujúceho domu na mieru. Nízkoenergetické domy ponúkajú rôzne typy architektúry, kde si vyberie naozaj každý.
  • Vykurovací systém:vetranie obytného priestoru umožňuje veľmi príjemné a pohodlné bývanie. Máte úžitok z neustáleho prívodu čerstvého vzduchu a to viac ako 24 hodín denne – čo je veľká výhoda pre alergikov.
  • Technicky rozšíriteľný:Klasický nízkoenergetický dom je možné kedykoľvek rozšíriť pomocou inovatívnych technológií. Nezáleží na tom, či ide o solárne, fotovoltaické alebo iné obnoviteľné zdroje energie. Kombinácia najefektívnejšej konštrukcie a nízkych nákladov na vykurovanie je preto možná kedykoľvek.
  • Použitie tých najlepších materiálov: Jeden z najdôležitejších kritérií pre dokonalú výstavbu nízkoenergetického domu. U nás sú použité len tie najkvalitnejšie tehly značky Wienerberger a Heluz.
  • Dobrá klíma: Dom postavený z tehál ponúka príjemnú vnútornú klímu po celý rok. V lete je vo vnútri príjemný chládok a v zime sa v obývacích priestorov zasa obalíte do tepla. Najvhodnejšia alternatíva pre alergikov.

Zdroj: massivwerthaus.at, immobilienscout24.at

Nezabudnite si prečítať

Adresa

Grösslingova 4, 811 09 Bratislava

Tel. kontakt

+421 948 959 009

E-mail kontakt

info@murovany-dom.sk